Da, tri puta namerno jer po narodnom verovanju treći put će i Bog da čuje pa i on će da “šejmuje”. Ponajviše što smo si dozvolili da nas vode ove dange i nikad mi neće biti jasno kako masa ne vidi da za njima srlja u ambis.
Ne bih o politici već o kulturi i Cvijeti Zuzorić. Mističnoj ženi, umetnici, ktitorski, lepotici i poznatoj ženi svog vremena širom Evrope. Preteča današnjih ambasadora UNESCO-a. Rođena u srpskoj plemićkoj porodici koja je sredinom 1500-ih godina (tačana godina i danas je predmet sporenja) bila veoma ugledna u Dubrovačkoj republici.
Zbog boljih uslova za trgovinu, nedugo posle njenog rođenja Zuzorići se sele u Italiju. Cvijeta tamo stasava u obrazovanu lepoticu, a udajom za italijanskog plemića i društveni status.
Uvek burna dešavanja na Balkanu bila su i tada inspiracija mnogim umetnicima kao i sama Cvijeta. Zahvaljujući njoj sačuvana su mnoga umetnička dela iz tog perioda.
U znak zahvalnosti za sve što je učinila za očuvanje i popularizovan je domaće umetnosti u Beogradu je početkom dvadesetih godina (1920ih :)) podignut tada velelepni Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić. Bio je ponos grada, Kalemegdana i tada tek porađane prve Jugoslavije.
Danas, poslednji koreni Jugosvavija su počupani i odavno već trule. Dubrovnik je ponosan Hrvatski grad. I za Cijetu, kao i za mnoge druge kao da se po malo otimamo. Dok joj se s jedne strane briše nacionalni identitet na drugoj se ističe.
Neka to bude SRAMOTA 1!
Paviljon Cvijeta Zuzorić u Beogradu je već godinama zapušten i prwpušten da ga dokrajče vlaga, glodari i vreme.
Ovo bi bila SRAMOTA 2!
Uopči izvođenja predstave “U potrazi za Cvijetom Zuzorić” pozorišta KMD u Dubrovniku, naleteh na neku emisiju na HRT i ostadoh zapanjen činjenicom da je njen nacionalni identitet u potpunosti negiran. Ajde neka bude da je bila samo Dubrovčanka. Mada je Dubrovnik u to vreme bio veoma kozmopolitski i isticao sve različitosti i nacionala na porekla. (Bar su mene tako učili iz Istorije/Historije). Na stranu to, pa novinari i urednici HRT kako je moguće da tokom pripreme emisije negde na Internetu niste naleteli na stotine tekstova napisanih proteklih godina o stanju paviljona Cvijeta Zuzorić u Beogradu?!
Ovo neka bude SRAMOTA 3, mada brojevi nemaju nikakvog smisla.
SRAMOTA nad sramotama je što se mi mali narodi ovde na ovo j… Balkanu otimamo za umetnike, naučnike, sportiste… koji su činili baš sve da urade suprotno - ujedine nas i tako sačuvaju naš identitet.
Shame, shame, shame on us!
P. S. Ako nekog zaista zanima ko su joj bili preci morao bi da ode u arhive Dubrovnika, Trebinja i ostalih gradova po geografskoj Hercegovini i iz onog što je ostalo izvuče zaključak. Do tada mislim da bi bilo i politički korektno ne svojatati ovu bezvremenu Dubrovčanku o čijem životu i stvaralaštvu i danas malo znamo. Hajde da o tome kopamo, a ovo drugo će se već usput samo kasti.
Obnovimo Paviljon! Zar ne bi bilo sjajno da se u njemu istražuju i pročavaju Cvijetin lik i delo. Čak ni ne tačan datum rođenja i smrti, već ni tačnu niti ijednu godinu ne znamo. Njen navodni biograf iz tog doba piše jedno. Možda da bi je podmladio jer po njegovim spisima rođena 1555. godine, dok navodni istorijski spisi o njenoj porodici 1552. godine. Isto ni tqčnu godinu smrti ne znamo. (A o Kleopatri šta sve znamo?! #samoKažem)
I tako nastade i SRAMOTA 4.
Comments
Post a Comment